wz

Vítejte na webu Lazy Days

Novinky nejen ze světa Enyi

Novinky nejen ze světa Enyi

Na ‚den bez deště‘ irská zpěvačka, instrumentalistka a skladatelka Enya vzpomíná jako na zvláštní den v jejím životě


1. 9. 2010 se na oficiálním fóru (unity.enya.com) objevil článek, který o sobě napsala Enya. Část jsem přeložil ještě v tom týdnu (asi polovinu), ale na zbytek článku jsem potřeboval delší čas, aby byl alespoň tak trochu dobře přeložený a dal se přečíst (a myslím si, že přečíst se opravdu dá ). A jelikož jsem pak na článek zapomněl a vzpomněl jsem si až nedávno, proto jsem přidal tento článek byť se zpožděním.
Je to článek delší, ale o to zajímavější a také jsou povolené komentáře pro vaše názory, které mne zajímají.Článek si přečtete kliknutím na nadpis zprávy anebo na "Více"


‚Enya vzpomíná na zvláštní den, který navždy změnil její život‘

Byl horký a dusný letní den, když jsem vystoupila z autobusu, který mě dopravil z Milford Loretto College domů, do Ghaodobhairu v hrabství Donegal. Právě jsem oslavila sedmnáct a tehdy to bylo naposled, abych si vytvořila svoji vlastní cestu. Zavazadlo do ruky, batoh přes rameno a života na univerzitě byl konec. Doma nebyl kvůli příchodu mladé dívky žádný povyk, ale po tom všem bylo devět z nás se všemi těmi parádami, co přikazuje tak velká rodina. Bylo to tak úžasné být doma. Bylo to v denní hodinu, co můj taťka byl v Meenaleck a dohlížel na hospodu (Leo’s Tavern – česky Hospůdka U Lea) a mamka učila v jejím kostelním sboru.

Můj děda Aodh O Dugain byl ředitelem místní Základní školy v Dore, kde i moje babička učila. „Gog“, jak jsme jej nazývali, byl také zakladatelem Aisteoiri Ghaodobhair, „Gweedore Theatre company“ (Gweedorské divadelní společnosti, poznámka překladatele). Pokaždé, když jsem se vrátila domů, jsem vše „Gogovi“ vylíčila nejen z respektu, ale i kvůli tomu, že se velmi zajímal o můj postup, a po tom všem mi zaplatil cestu na univerzitu. „Uvidíme se zítra“, „myslím“, „ale nejdříve budu držet krok s holkama“.

Moc se toho nezměnilo. Babička mne jemně pokárala za hluk, co jsem dělala, a ve stejnou dobu mne vřele přivítala. Náš domácí pes mě taky běžel přivítat a pěkně mi ušpinil sukni jeho velkými přátelskými tlapami, ale bylo velmi milé jej vidět a nechat se doma přivítat, krom toho moji školní uniformu jsem teď nepotřebovala. Brzy jsem se rozčilila a cítila jsem, že potřebuji trochu ticha. Musela jsem využít mír a ticho univerzity, takže jsem se plížila, abych viděla, jak se mají nová koťata. „Peewee“ a její koťata si vytvořily domov v našem nepoužívaném „srubu“. Seděla jsem mezi nimi a sledovala je, jak si hrají. Slunce se sklonilo, zvláštní auto uhánělo a eventuální ruch se jen pozvolna ztrácel. Právě jsem šla relaxovat a díky mňoukání koťat a bzukotu včel se mi myšlenky hnaly směrem k představám o mé budoucnosti. Tak jako se hudba týkala mé budoucnosti, jako by tomu tak nebylo, ale nemám tušení, jak se to vůbec přihodilo. Dokonce i v tom nepoužitém srubu jsem byla obklopena skutečností a živými památkami muzikálového dědictví mé rodiny.

Měli jsme plnou výbavu bubnů značky Premier ukazující obnošenost a slzy z mnoha let na cestách. Moje babička, „Minna“ z otcovy strany, hrála na ty bubny a můj děda Harry hrál na piano. Když jsme jednu noc měli představení, dostal infarkt a musel být převezen do nemocnice. Trval na tom, že skupina musí pokračovat za každou cenu. Smutné je, že právě té noci zemřel. Později se občas moje matka přidala ke skupině a taky hrála na piano a zpívala. „Kay“, smutně čekajíc na někoho, aby se postavil na nohy, hrál téměř vážný nápěv na elektrickou kytaru proti zdi. Natáhla jsem se pro ni a v sympatii neuměle brnkala na místě, kde stála. Pak jsme měli saxofon značky Selmer, otcův hlavní nástroj ve skupině, na harmoniku hrála moje teta Rosemary. Bratr mého otce, laskavě znám jako „La la“, hrál na trumpetu a jeho druhý bratr Tony taky hrál na harmoniku. Všechny tyto nástroje měli od taneční skupiny mého otce, od „The Slieve Foy“ (poznámka: slieve [sliabh, staře slíab s výslovností „slív“] je v irské gaelštině hora, tudíž název skupiny by se dal přeložit jako „Slavnost hory“ nebo „Hody hory“) tady, v místě oddechu, po tisících mil na cestách a stovkami tanečních sálů po celém Irsku a Skotsku.

Nástup taktovky mého otce a matky, dvou bratrů a starší sestry, vytvořil skupinu Clannad společně s mými dvěma strýci Padraigem (poznámka: česky by se dalo přeložit jako Patrik) a Noelem.

Bylo pro mě nemyslitelné, že jiná hudba by se stala součástí mého života. Byly mi jen tři roky, když jsem zpívala na mé první soutěži „Feis Ceol“ (poznámka: „Feis“ nebo taky „Fèis“ je gaelský tradiční umělecký a kulturní festival, a „Ceol“ je gaelské slovo pro hudbu, tudíž slovní spojení by se dalo do češtiny přeložit jako „Tradiční hudební, umělecký a kulturní festival“). Hudba mi byla blízká, ale navzdory populární víře mé cíle nebyly v žádném případě propojeny s těmi z mé rodiny. Jak mi bylo známo, chtěla jsem mít svou vlastní kariéru a udělat si vlastní značku, ale prostě jsem neměla žádný nápad, jak bych to vše mohla dokázat. Zatímco jsem uvažovala o budoucnosti, v životě bych si nepředstavila, že bych měla něco jiného na výběr. Věnovala jsem se klasické hudbě v Milfordu a nastoupila jsem do pěvecké (poznámka: sborové) „školy“ hned první den, co jsem přijela, i když to nebyl můj první sbor. Cítila jsem se tak šťastně, když jsem měla možnost se něco více naučit o mých oblíbených školních předmětech.

Moje myšlenky se mi hnaly směrem k sestře Evelyn, mé hudební tutorky (poznámka: tutor je lektor nebo také studijní vedoucí), co byla pečlivá a obětavě oddaná dáma, a tak velkorysá tím způsobem, že mi sdělila její skvělé hudební znalosti, ale teď byla budoucnost přede mnou, mé myšlenky byly v plném proudu, když právě mé příjemné snění bylo hrubě vyrušeno tím, jak jedna z mých sester zavolala na mně „Enyo, volá ti Nicky Ryan, chce s tebou mluvit“ …a tak budoucnost začala.


Komentáře: 0
Přidáno 02. 1. 2011 od kamil


Komentáře může přidávat pouze registrovaný uživatel.
Registrace | Přihlášení
Jméno
E-mail: (u webu včetně http://)
Smailíci: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Zapomeň
Content Management Powered by CuteNewsEnya

 Umělecké jméno: Enya
 Vlastní jméno: Eithne Ní Bhraonáin
 Věk: 51 let
 Narozeniny: 17. května 1961
 Místo: Dore Bartley (Hrabství Donegal, Irsko)
 Website: enya.com
 Fórum: unity.enya.com
 Zájmy: poslech písniček (Sergej Rachmaninof), MTV, četba

Menu

  Hlavní strana
  Písničky
  Videa
  Texty
  K poslechu
  Fotogalerie
  Knihovna
  Enya
  Noty
  O webu
  Odkazy
  Mapa webu
  Napište mi
  Návštěvní kniha
  Přihlásit se

RSSAnketa

BlueBoard.cz

Návštěvnost

Credits

  Aethereality.net
  Morgue File.com
  The 5th Muse
  Hybrid-Genesis.com

Starší zprávy

Novinky nejen ze světa Enyi

Novinky nejen ze světa Enyi

Dark Sky Island: 20. listopadu 2015
Nové album: Již brzy?
Clannad v pražské Lucerně
Prvního podzimu
A přišla zima, tentokrát jen na web
Teta Enya si zahrála na dobrou vílu při křtinách své neteře
Nové album na obzoru - zpráva oficiálně potvrzena a vyhlídka na turné
Enyina rodinná skupina Clannad vystoupí v Ostravě
50 let malování nebe hvězdami
Speciální projekt k poctě padesátin
Na ‚den bez deště‘ irská zpěvačka, instrumentalistka a skladatelka Enya vzpomíná jako na zvláštní den v jejím životě
Moya Brennan: Grammy a turné
Irská hudba
Chcete napsat Enyi?
Narozeniny!
Tak na tomhle pracuje Nicky
Den svatého Patrika
Znovuobnovení překladů
Facebook
Knihovna
The Very Best of Enya si stáhlo více než 7 000 uživatelů - nelegálně
Veselé Vánoce a krásný nový rok 2010
Vyhrajte CD The Very Best of Enya!
Hudební víkend s Enyou
Krátké info o The Very Best of Enya, Loxian Games a narozeninách
Předprodej The Very Best of Enya v ČR
To Nejlepší od Enyi již brzy na pultech!
The Memory of Trees na Nově
Seznam stop na novém albu
Návrh na cenu Grammy
Enya připravuje vydání největších hitů již v listopadu!
Enya vyhrála v soutěži o nejlepší vokalistku Irska
Závěř ankety
Narozeniny!
Anglie
Aktualizace videí
Reklamy vyřešeny
Reklamy
Třetí narozeniny a dlouho očekávaný dárek pro všechny a to úplně zadarmo
Planetu 6433 objevil český astronomDesigned by Aethereality.net Designed by Aethereality.net